10 dosiahnutých cieľov v roku 2022
MČ Staré Mesto sa stalo lídrom v čistote
Cieľ #1
Desiatky dobrovoľníckych brigád v rôznych lokalitách mestskej časti, stovky ton odvezeného odpadu, odstránených vyše 800 kg železných hrdzavých, roky nevyužívaných konštrukcií, starých zábradlí, rôznych trčiacich týč, stojanov, odvezených vyše 500 kg betónových kvádrov, voľne pohodeného stavebného materiálu – to všetko sme usilovne a systematicky počas uplynulých štyroch rokov zvládli a prispeli tak k vyššiemu komfortu života a čistote verejných priestranstiev v Starom Meste. Vyčistili sme svah nad Floriánskou ulicou i zanedbanú parcelu pri Pošte 2, vyčistili sme lokalitu Stromovej ulici, osadzovali a maľovali zábradlia v rôznych lokalitách, pribudli nové lavičky i betónové smetné koše. Desiatky pravidelných kontrolných dní čistoty v Starom Meste, úzka spolupráca so spoločnosťou Kosit priniesla výsledky – Staré Mesto je krajšie i zelenšie, aj vďaka desiatkam vysadeným stromom a kvetinovým záhonom v réžii Správy mestskej zelene.
Pribudlo 36 moderných kontajnerovísk
Cieľ #2
Dobre vybavené a uzamykateľné kontajneroviská patria medzi priority starostu a poslancov Starého Mesta. Prispievajú k čistote verejných priestranstiev a tým aj k spokojnosti občanov. Za štyri roky sa podarilo vybudovať polopodzemné kontajnerovisko na Kuzmányho ulici a postaviť, resp. zrekonštruovať 35 ďalších kontajnerovísk v mestskej časti. Spokojní sú obyvatelia Belanskej, Floriánskej, Magurskej, Škultétyho, Zádielskej, Kptr. Nálepku, Bencúrovej, Jesenského, Komenského, Alvinczyho, Svätoplukovej, Braniskovej, Jakobyho, L. Novomeského, čsl. Armády, Hutníckej, Park Angelinum, Vojenskej, Haviarskej, Jesennej, Tatranskej, Lomenej a na Tyršovom nábreží. V tomto trende pokračujeme ďalej, chystáme ďalšie lokality.
Revitalizácia dvoch veľkých parkov za 630 tisíc eur má zelenú
Cieľ #3
Zhrdzavené oplotenie Pravoslávneho chrámu sa po 20 rokoch vďaka silnému tlaku starostu Igora Petrovčika podarilo zbúrať a po dlhých rokoch padli aj schátralé unimobunky, patriace Technickej univerzite, na ulici Kpt. Nálepku. MČ Košice Staré Mesto v spolupráci s Mestom Košice bola úspešná s projektami revitalizácie dvoch zelených plôch – parkov medzi ulicami Kuzmányho, Kpt. Nálepku a Československej armády a na Braniskovej ulici pri Pravoslávnom chráme vo výške 630 tisíc eur.
Plánované sú dve hlavné aktivity:
- Komplexná revitalizácia parku na ulici Kpt. Nálepku – Kuzmányho – Magurská
V danej lokalite zrealizujeme oddychovú zónu pre obyvateľov, nové chodníky, nový mobiliár, pitnú fontánku, búdku na knihy, väčšie detské ihrisko, petangové ihrisko, mini futbalové ihrisko a workoutové ihrisko, nové venčovisko a dažďovú záhradu.
- Komplexná revitalizácia parku na ulici Tatranská – Čsl. Armády – Braniskova
V tejto lokalite sa môžete tešiť na oddychovú plochu pre obyvateľov, nové chodníky, nový mobiliár, pitnú fontánku, detské ihrisko i ihrisko na peteng, workoutové ihrisko a moderné venčovisko pre psov.
Zelený lesík vyčistený, tony odpadu sú preč
Cieľ #4
Zelené pľúca „Kuzmánky“ – lesík, ktorý sa rozprestiera od átriových domov na Muránskej ulici ponad atletický štadión ZŠ Novomeského, sa po rokoch zaskvel v plnej kráse. Takmer 9 árov zanedbanej zelene, doslova zasypanej čiernymi skládkami, sa spoločným úsilím vedenia miestneho úradu, ale i dobrovoľníkov podarilo premeniť na čarovné miesto na relax i tréning.
„Vyčistenie lesíka nad základnou školou, vedľa átriovej výstavby, cez ktorý vedie schodisko spájajúce Staré Mesto s Terasou, patrilo medzi moje starostovské priority,“ vysvetľuje starosta MČ Košice – Staré Mesto Igor Petrovčik.
Mestská časť Košice – Staré Mesto nie je vlastníkom lesíka, tým je Mesto Košice. Staromestská samospráva mala nájomnú zmluvu na správu lokality takmer 12 rokov, no lokalita nepatrila medzi priority bývalého vedenia mestskej časti. Lesík sa premenil sa na útočisko asociálov, narkomanov a bezdomovcov, ktorí v ňom prespávali. Výsledkom bol odpad do výšky pol metra, staré válendy, matrace, kreslá. Spoločnými silami a spolufinancovaním mestskej časti, dobrovoľníkov, neziskovým združením Trash Heroes sa podarilo dať túto pôvabnú časť do perfektného stavu.
V súčasnosti je v správe príspevkovej organizácie Správa mestskej zelene, ktorá disponuje odborným personálom i materiálnym vybavením potrebným na jeho permanentnú údržbu.
Schátrané unimobunky zbúrané
Cieľ #5
Hurá! Najväčšia zelená plocha na Kuzmányho sídlisku sa po desaťročiach zbavila nevyužívanej opachy.
Starosta Igor Petrovčik od nástupu do funkcie vyvíjal maximálne úsilie, aby presvedčil vedenie Technickej univerzity v Košiciach na likvidáciu schátralej stavby. Podarilo sa!
Po ohyzdnom plechovom plote okolo Pravoslávneho chrámu bude o niekoľko dní ďalšia haraburda zo Starého Mesta navždy preč.
Hydraulická ruka niekoľko dní nekompromisne rozbíjala drevené a kovové časti nehnuteľnosti, ktorá hyzdila lokalitu na Kpt. Nálepku.
Sústava drevených unimobuniek slúžila v 70. rokoch minulého storočia ako ubytovňa pre robotníkov, ktorí stavali sídlisko.
Neskôr sa stala majiteľom Technická univerzita, ktorá priestory využívala na výučbu študentov. Dlhé roky už budovy zívali prázdnotou, teraz ich univerzita búra na vlastné náklady.
Zelená plocha, ohraničená ulicami Kuzmányho, Kpt. Nálepku, Magurská a Čsl. Armády sa bude revitalizovať na relaxačno – športový zelený areál, v ktorom si nájde každý to svoje.
Zmodernizované detské ihriská
Cieľ #6
Vynovené ihriská tešia deťúrence na Jesennej ulici, ale aj na Tyršovom nábreží, kde sme postavili aj workoutové ihrisko pre mládež i dospelých, aby si mohli na čerstvom vzduchu zacvičiť. Nové hracie prvky pribudli prakticky na každom ihrisku v Starom Meste. Ihriská pribudli aj vo dvorovej časti Malá Praha a na Baštovej ulici. Futbalové bránky sme osadili na Tyršovom nábreží, ale i na Kuzmányho ulici vo dvorovej časti a na ulici Laca Novomeského. Do jesene by malo byť dokončené ihrisko na ulici Park Angelinum a komplexná obnova je naplánovaná aj na ihrisku na ulici Laca Novomeského.
Staromestské škôlky patria k najkrajším
Cieľ #7
Šesť staromestských škôlok (Rumanova, Tatranská, Zádielska, Hrnčiarska, Jarná a Park Angelinum) patria právom k najkrajším v meste. Počas štyroch rokoch sme zo staromestského rozpočtu podporili rekonštrukcie i opravy budov, nákup nových zariadení do kuchýň i nábytku, aby sa deťúrence dobre cítili v pekných a moderných priestoroch. Ďalšie opravy sa zrealizovali aj vďaka šikovným riaditeľkám a štedrým sponzorom, za čo im srdečne ďakujem.
Dominikánske námestie ožilo kultúrou a rybím trhom
Cieľ #8
Chobotnice, slávky, krevety a čarovné ustrice na plodnosť, ale i čerstvý tuniak, losos a pražmy boli v ponuke premiérového rybieho trhu na Dominikánskom námestí. Ľudia sa mohli priučiť od skúsených šefkuchárov, ktorí pred nimi filetovali a grilovali rybičky, núkali rybiu polievku i výborné cuketové placky.
“ Kto cestuje, tak vie, že trhoviská sú ozdobou veľkomiest a majú svoju neopakovateľnú atmosféru. Chceli sme spolu so združením Aregala Slovensko – Kuchári bez hraníc zaatraktívniť ponuku a nášmu krásnemu historickému trhu dodať punc svetovosti, ukázať ľuďom, ako sa ryby filetujú a pripravujú, nechať ich pokoštovať fajnotky od naslovovzatých odborníkov. A verím, že sa nám to podarilo,“ hovorí starosta MČ Košice – Staré Mesto Igor Petrovčik.
Ľudia koštovali výbornú rybiu polievku, grilované rybičky, krevety, ale i zemiakové placky, debatovali na slniečku, popíjali kávičku, vínko, či pivko, nakupovali čerstvú zeleninu a ovocie, i vajíčka, kvetiny na balkóny i do vázy.
„ Dominikánske námestie pre mňa znamená sobotnú pohodu. Chýbam naozaj iba ak som odcestovaný. Prídeme s manželkou i synom, kúpime čerstvú zeleninku, kvety do vázy, vajíčka a tak ma napadlo, že by sme mohli rozšíriť ponuku aj o ryby a zistiť, či by to ľudí zaujalo. Naše sladkovodné, ale i morské príšerky…Som rád, že ľudia reagovali pozitívne až s nadšením, rybky ochutnali a aj si kúpili na nedeľný obed. A tá atmosféra dotvorená stredovekým kostolom, vôňou z grilu a pohľadom na kopy kvetov a zeleniny sa nedá opísať, musí sa jednoducho zažiť,“ rozplýval sa prezident Aregala Slovensko – šefkuchár Marek Mrúz.
Atmosféru fantasticky okorenilo DUO ŠARIŠAN, ktorého rezké ľudovky sa rozliehali celým trhoviskom a mnohí si aj zakrepčili. Nálada bola vynikajúca, atmosféra očarujúca a tak sa tešíme, že premiéra rybieho trhu, zatiaľ len v malom, testovacia, dopadla na jednotku. Rovnakú radosť máme aj z Mame Marketu, ktorý popoludní až do večera hostil art dizajnérov a remeselníkov, ktorí vyrábajú vlastnými rukami, kreativitou vskutku nádherné originálne kúsky.
„ Dominikánske námestie je mojou srdcovkou, oživili sme ho Staromestským kultúrnym letom, keď každú letnú sobotu ponúkame kvalitných umelcov a kapely, divadielka pre deti. Chystáme aj jeho vizuálnu premenu – staré hrdzavé kovové stoly nahradia unikátne štýlové stoly v retro dizajne, pribudnú nové markízy a neskôr, keď Dominikáni dokončia fasádu kostola, sa pustíme i do opravy dlažby,“ dodáva starosta Petrovčik.
Komplexne vynovené chodníky
Cieľ #9
Teší nás, že sa za uplynulé štyri roky v spolupráci s Mestom Košice podarilo komplexne obnoviť a opraviť rekordný počet – 25 chodníkov, komunikácií a schodíšť v rôznych lokalitách Starého Mesta. Vylepšený komfort si už užívajú občania a motoristi na uliciach Slovenskej jednoty 38 – 48, Tyršovom nábreží 10 – 11, Jakobyho, Čajakovej, nároží Tyršovo nábrežie – Masarykova, Jarná 8 až 18, Jarná 11 až 19, Kmeťova od Bencúrovej po 34 – 36, Kpt. Nálepku 1 -17, Magurskej vrátane parkoviska, Hutníckej 2 až 22, schodisko Karpatská – Muránska – Belanská – Nová Terasa, vynovená je dlažba na Univerzitnej ulici, Vojenská 4 až 9, Braniskova, Štítová, Rooselvetova – Senný trh (k Auparku), vozovka na Strojárenskej, Jakobyho 11 – 13, Malá Praha 1 (rekonštrukcia dvora práve prebieha), Lomená 9 (medzigáražový priestor rekonštrukcia pripravená), oprava chodníka Tatranská – Braniskova, oprava a dobudovanie chodníka pri Pravoslávnom chráme + osadenie betónových stĺpikov ( práce prebiehajú v súčasnosti).
Ohyzdný plot je preč
Cieľ #10
Po 20 rokoch zmizol ohyzdný hrdzavý plot okolo Pravoslávneho chrámu, ktorý špatil zelenú lokalitu na ulici Československej armády. „Otvorenie zeleného verejného priestranstva sa vrátilo vďaka môjmu neúnavnému tlaku na mesto a cirkev, čo sa napokon v kooperácii s vedením mesta podarilo a 300 metrový plot je konečne minulosťou,“ konštatuje starosta Igor Petrovčik.
Pre zaujímavosť pripomenieme, že pozemok na ulici Československej armády na stavbu chrámu kúpila cirkev ešte v roku 1995. Už stavebné konanie sprevádzali nesúhlasné petície občanov, aj nesúhlasné stanoviská MČ Košice – Staré Mesto.
Plot nekopíroval nájomnú zmluvu, zabral o dva metre po obvode viac a problémom bola i jeho zanedbanosť a nebezpečenstvo úrazu, keďže v silnom vetre sa časti uvoľnili. Starosta Igor Petrovčik napadol ymluvu na majetkovej komisii mestského zastupiteľstva, tá odporučila vypovedať zmluvu alebo nájsť dohodu.
Demontážou plotu sa priestor zazelenal a otvoril, pretože plotom cirkev prehradila prirodzený tranzit na Tatranskú ulicu a väčšina starších občanov musela ísť obchádzkou.
Priestor je teraz súčasťou ambicózneho projektu reviatalizácia parku Braniskova – Tatranská, na ktorý získala MČ Košice Staré Mesto finančné prostriedky a územie premení na zónu relaxu, športu, pribudne detské ihrisko, lavičky, zeleň.