Rozhovor

Igor Petrovčik: Mojou najväčšou radosťou je, keď je občan spokojný

Štyri roky zbehli ako voda. Starosta Igor Petrovčik sa netají tým, že má rád výzvy a býva netrpezlivý, keď sa veci nehýbu tak rýchlo, ako by si želal. Je hrdý na to, koľko dobrej roboty sa urobilo, za čo ďakuje aj výbornému tímu miestnych poslancov a pracovníkom miestneho úradu na čele s prednostom Matúšom Háberom.

Je niečo, čo vás vo funkcii starostu prekvapilo nepríjemne, na čo ste si museli zvykať?

Musel som sa naučiť, že som verejnou osobou, že si ma množstvo ľudí všíma, že už neprídem na výstavu inkognito, ale ako starosta. Učím sa aj trpezlivosti, lebo kým v súkromnej sfére vo firme rozhodujete sám, v samospráve je rozhodnutie výsledkom kolektívnej dohody s poslancami a realizácia každého projektu si vyžaduje dodržanie presných postupov podľa zákona, takže niekedy trvá neúnosne dlho. To je nespokojnému občanovi často veľmi ťažké vysvetliť.

A čo je na starostovaní príjemné?

Išiel som do volieb s tým, že chcem, aby Staré Mesto, najkrajšia mestská časť, bola lídrom v čistote, zeleni, kultúre, komforte bývania, moderných ihriskách, aby Staromešťania žili na úrovni 21. storočia. Do funkcie som nastúpil s radosťou, že môžem veci pohnúť k lepšiemu s mandátom od voličov, ktorých môj volebný program oslovil. Na miestnom úrade som našiel šikovných pracovníkov, kolektív som len doplnil zopár ľuďmi, aby som posilnil oblasti, na ktorých mi záleží. Stretol som a zoznámil sa s množstvom príjemných ľudí v teréne na kontrolných dňoch a podujatiach. Baví ma prepájať aktivity a spájať ľudí z rôznych sfér, aby spolu realizovali užitočné veci v oblasti charity. Asi to bude znieť ako klišé, ale keď sa podarí zrealizovať dobrý projekt, vyriešiť sťažnosti od občanov, urobiť nápravu po rokoch a občan vám povie ďakujeme, sme šťastní, že konečne sa ľady pohli, vtedy viem, že to má zmysel. Snažiť sa, nevzdávať sa, nemávnuť rukou, ale zaznamenať každý podnet a hľadať riešenie. Lebo každý problém má riešenie, len sa musíte systematicky prehrýzť kompetenciami medzi mestom a mestskou časťou, či mestskými podnikmi, byť dôsledný, neústupčivý, žiadať, otravovať, hľadať kompromisy a napokon sa výsledok dostaví. Ukážkovým príkladom je zbúranie ohyzdného hrdzavého plota okolo pravoslávneho chrámu na Kuzmánke. Po takmer 20 rokoch sa vďaka neúnavnej snahe podarilo spolu s vedením mesta plot demontovať. Teším sa, že som dosiahol aj zbúranie starých unimobuniek, ktoré patria Technickej univerzite a špatili jedinú veľkú zelenú plochu medzi bytovými domami na Kpt. Nálepku a Kuzmányho ulici. Rovnako sa po dlhých rokoch podarilo revitalizovať Stromovú ulicu, aby sa ľudia nebáli chodiť domov, či ku garážam. Začína sa rekonštrukcia vnútroblokového priestoru v Malej Prahe, opravil sa historický najvyšší počet chodníkov a ciest. Na oddelení hospodárskej správy a čistoty riešime denne podnety od občanov a verte, že ani jeden neostáva bez odozvy. Na tom si zakladám, že občan musí byť vypočutý a dostať odpoveď.

A aké plány máte s lokalitou okolo chrámu?

Je to jedna z mála väčších zelených plôch na Kuzmánke, našou snahou je ju skultivovať, doplniť stromy, kríky, lavičky, prípadne aj moderné hracie prvky na detskom ihrisku. Vypočul som si hlas ľudu, z úrovne úradu sme rozposlali občanom anketové lístky, kde sa mohli vyjadriť, čo si tam želajú. Som rád, že drvivá väčšina sa zhoduje s mojou predstavou a chcú tam krásny park, navrátenie chodníka k Tip-Topu, na ktorom sa pracuje a v jednej časti niekoľko nových parkovacích miest. Verím, že sa nám tento projekt spolu s poslancami podarí zrealizovať a zveľadíme aj vnútroblokové priestory na Jakobyho a Slovenskej jednoty, Malú Prahu 1 a Masarykovu kolóniu.

Vašou prioritou je čistota, v meste vás už poznajú ako toho starostu-policajta, ktorý aj cez víkend kontroluje kontajneroviská a volá hliadky Mestskej polície, keď vidí asociálov rozhadzovať smetie. Nedávno ste dokonca priamo na mieste natočili, že sa s kľúčmi od kontajnerovísk kupčí a asociáli ich majú…

Vás by nerozčúlilo, že vkladáte s poslancami i zamestnancami enormné úsilie do revitalizácie kontajnerovísk, aby boli na spevnených plochách, v klietke na zámok a pôsobili esteticky vo verejnom prostredí a potom príde skupinka asociálov, ktorá rozhádže po sídlisku kopy odpadu?

Už si niekedy vážne pripadám ako policajt, ale inak to nejde, situácia sa musí riešiť komplexne aj na úrovni mesta. So starostom Lunika 9 máme dobrý vzťah, rokovali sme o tom, ako veci riešiť aj zamestnaním občanov na čistiace práce. Zároveň ako mestský poslanec budem trvať na tom, aby sa riešili nelegálne osady po meste a hlavne, aby si v Kosite urobili poriadok s kľúčmi, aby sa už podobné prípady neopakovali. Odovzdali sme vyše 30 zrevitalizovaných kontajnerovísk a pripravili spolu s mestom a Kositom lokality na vybudovanie ďalších polopodzemných, ktoré sa ľuďom páčia. Tak verím, že sa ich výstavba podarí a budú slúžiť Staromešťanom. Staré Mesto musí byť čisté a zelené, veď je výstavnou skriňou Košíc.

Keď hovoríme o podnetoch občanov, ktorí sa veľakrát sťažujú na chodníky, cesty, či zeleň, ktoré patria do kompetencie mesta, mestská časť je bezradná… Pritom primátor nedávno otvoril tému, že mestské časti treba zrušiť alebo aspoň významne zredukovať ich počet. Čo vy na to?

Myslím si pravý opak. Zredukovať treba obrovský magistrátny kolos a na mestské časti presunúť kompetencie aj s peniazmi. Starosta s poslancami vie presne, čo občanov trápi, v ktorej lokalite, čo chýba, kde je nutné niečo rýchlo opraviť. Kým to príde na mesto, kým sa ťažkopádne rozhýbe, občan už dávno stratil nervy aj vieru, že sa niečo pohne. Na úrovni mestských častí vieme byť akčnejší, flexibilnejší, sme v úzkom, dennom kontakte s ľuďmi, ktorí tu žijú, vieme, čo ich trápi a sme schopní veci zrealizovať. Potrebujeme kompetencie a k nim aj financie. Bola by to výrazná zmena k lepšiemu, som o tom presvedčený.

Mestská časť Staré Mesto je špecifická aj tým, že v nej žije najviac dôchodcov, vyše 6 tisíc. Ako spolupracujete s touto skupinou obyvateľov?

– Staromestskí seniori sú nesmierne šikovní, akční a kreatívni, takže vďaka ich nasadeniu a chuti naplno žiť máme jedno z najlepšie fungujúcich denných centier v meste. Každý dôchodca v meste vie, že na Starom Meste to žije a kým neprišla doba koronová, zaujímavých akcií, či už športových, kultúrnych alebo tanečných bolo neúrekom. Som na staromestských seniorov hrdý a nehovorím to ako kortešačku, ale ako fakt, že si ich nesmierne vážim, oceňujem a obdivujem, že aj v seniorskom veku nestrácajú optimizmus a chuť vzdelávať sa, športovať, tancovať, spievať i hrať divadlo. Ako starosta si uvedomujem, že týchto ľudí treba podporiť, aby mohli žiť naplno a tešiť sa z každého dňa. O to sa s poslancami snažíme a myslím, že máme výborné vzťahy.

Aké sú vaše priority v súčasnosti a v prípade zvolenia do ďalšieho obdobia?

Prioritou je čistota a zeleň, na tom sa nič nemení, na tom sa musí systematicky pracovať bez prestávky. Stal som sa psíčkarom, takže mám už iný pohľad na kvalitu venčovísk a celkového mobiliáru pre chovateľov psov. Kultivujeme aj verejné priestory, režeme hrdzavé stĺpiky, prašiaky, odstraňujeme betónové zvyšky, skrátka všetko, čo kazí imidž Starému Mestu. Chýba nám celomestská „biblia“, ako má verejný priestor vyzerať, čo v ňom smie a čo nesmie byť, snažíme sa odstraňovať bilbordový i stánkový smog, vraky, skládky, zanedbané lokality. Sústredím sa na ďalšie opravy chodníkov v spolupráci s mestom, nové ihriská, ale aj na ďalšie rozvíjanie Dominikánskeho námestia a legendárneho trhu, ktorý sa stal ostrovom dobrej nálady, kultúry, nákupov a stretnutí s priateľmi. Chcem, aby tento priestor s neopakovateľným geniom loci vyzeral ešte atraktívnejšie nielen vybavením, ale i ponukou od farmárov a pestovateľov. Chystáme nové stoly v štýle retro, ktoré ho zatraktívnia a budú nielen estetickejšie ako súčasné, ale i praktické. V hlavne mám mnoho nápadov, ako prispieť k zlepšeniu životného komfortu Staromešťanov a aj preto by som rád pokračoval na poste starostu Starého Mesta. Po štyroch rokoch naberania skúseností, ako samospráva funguje, by som rád dokončil začaté projekty revitalizácie parkov na Kuzmányho a Československej armády, na ktoré sú pripravené ambiciózne projekty a zrealizoval mnoho ďalších prospešných pre ľudí, aby sa bola naša mestská časť najkrajšou, najzelenšou a najčistejšou v meste, miestom, kde sa skvelo žije.